Ana sayfa > Haberler > İçerik

Enerji Tasarrufu ve Emisyon Azaltımında Paslanmaz Çelik Avantajlarının Analizi

May 02, 2018

Paslanmaz çelik, bariz avantajlarla "enerji tasarrufu ve emisyon azaltma" nın bir ürünüdür. “Küresel ısınma ve sera etkisi” ni etkili bir şekilde önleyebilen bir üründür. Özel yol, sıradan karbon çeliğin yerini almak ve sıradan karbon çeliği ile karşılaştırmak, paslanmaz çeliğin "enerji tasarrufu ve emisyon azaltma" nın üstünlüğünü göstermektir.

İlk olarak, üretim sürecinde, sıradan karbon çeliği ile karşılaştırıldığında paslanmaz çelik, enerji tasarrufu ve emisyon azaltma yararları açıkça vardır. Genel olarak, demir-çelik üretimi sürecinde, elektrikli fırın çeliğinden paslanmaz çelik sıcak haddelenmiş ruloya kadar olan kısa çelik işleme süreci için ton başına çelik enerji tüketimi 280 kg'dır ve genel karbon çeliğinin kapsamlı enerji tüketimi sıradan karbon çelik 625 kg'dir. Kısa süreç paslanmaz çelik, uzun süreç karbon çelik üretimi üzerinde% 55'ten fazla enerji tasarrufu sağlar. Paslanmaz çelik sıcak haddelenmiş serpantinin elektrikli fırın başlangıcından paslanmaz çelik sıcak haddelenmiş ruloya kadar olan kısa akış sürecindeki her ton çelik için CO2 emisyonu 507 kg, ve sıradan karbon çeliğinin sıradan karbon çeliğinin CO2 emisyonudur. demir yapım sistemi ve ortak karbon çelik sıcak haddeleme içeren 1860 kg'dır. Kısa akış prosesinde paslanmaz çelik üretimi, uzun süreç karbon çelik üretimi boyunca CO2 emisyonlarını% 72'den fazla azaltmaktadır.

İkisi uygulama alanında, paslanmaz çeliğin avantajı daha açık. Paslanmaz çelik yüksek kaliteli çelik olduğundan, pas, korozyon direnci, güzellik, yüksek mukavemet ve yüzde yüz iyileşme özelliklerine sahiptir. Pratik uygulamada, enerji tasarrufu ve emisyon azaltımının sosyal faydalarını da gösterebilir. Örneğin, paslanmaz çelik sıcak haddelenmiş rulolarla üretilen yeni paslanmaz çelik vagonlar, başlangıçtaki çelik tüketimini% 15 oranında azaltabilir ve sıradan imal edilen yerli orijinal genel gondol aracına kıyasla tüm yaşam döngüsünde çelik tüketimini yaklaşık% 55 oranında azaltabilir. karbon çelik. Bir ton kömür başına yaşam döngüsü kömür tüketimine göre,% 75'ten fazla tasarruf edebilir. Bu şekilde, her 1 ton paslanmaz çelik, 4 tonluk çok karbonlu çeliğin yerini alabilir. Paslanmaz çelik üretimi ve uygulamasında çelik tasarrufu faktörü dikkate alındığında, paslanmaz çeliğin enerji tasarrufu olağan karbon çeliğinden% 84.25, CO2 emisyonu ise% 87.16 azalmıştır.

Sonuç olarak, paslanmaz çelik, enerji tasarrufu ve emisyon azaltımında dikkate değer sonuçlar veren bir üründür ve "küresel ısınma ve sera etkisi" ni önlemek için faydalı bir üründür. Çin'in gelişmiş işletmelerinde paslanmaz çelik ürünlerin üretimi, "enerji tasarrufu ve emisyon azaltımı" ve diğer ülkeler ve bölgelerdeki paslanmaz çelik ürünlerin üretiminden "küresel ısınma ve sera etkisi" ni engellemeye daha elverişlidir. Bu nedenle, Çin'de paslanmaz çelik endüstrisinin gelişimi sadece ülkemizin ulusal çıkarları doğrultusunda değil, aynı zamanda tüm insanlığın karbondioksit emisyonlarının azaltılması ve “küresel ısınma ve sera etkisi” nin önlenmesi için de geçerlidir.

Nükleer enerjide paslanmaz çeliğin uygulanmasının daha fazla dikkate alınması, nükleer enerjiyi teşvik etmeyi ve termik santrallerle karşılaştırıldığında CO emisyonlarını azaltmayı mümkün kılar. Su temini ve drenaj sistemlerinin uygulanmasında CO2 emisyonları, su kirliliği ve atığın azaltılmasıyla daha da azaltılabilir. Su arıtma uygulaması, su desalinasyon uygulaması, temiz gıda uygulaması, enerji verimliliği uygulaması ve yüzde yüz geri dönüşümlü uygulama, "enerji tasarrufu ve emisyon azaltma" etkisi ve "sera etkisi" önlenmesi paslanmaz çelikten daha büyüktür.

Geçmişte, paslanmaz çeliğin birçok yönden uygulanması high-end, güzel ve benzeridir. Yaşam standardının iyileştirilmesinden sonra, insanların yaşamında gerekli olan ihtiyaçlardan değil, taleptir. Daha sonra, “enerji tasarrufu” ve “sera etkisinden kaçınmanın” yeni açısına göre, paslanmaz çelik tüm insan olmalıdır. Yaşamın sürekli gelişiminin gereklilikleri.