Ana sayfa > Sergi > İçerik

Farklı kaynak yöntemleri ile flanşlar

Mar 21, 2019

"Kaynak" terimi, termoplastikler veya metaller gibi malzemelerin kusursuz şekilde bağlanması için bağlanma anlamına gelir. Kaynak, birleştirilen malzemeye ve bir soğutma havuzu oluşturan ve çok güçlü bir bağlantı oluşturan dolgu malzemesine basınç ve ısı uygulanmasını içerir.

Yıllar boyunca, kaynak teknikleri çok gelişti ve şimdi birçok farklı kaynak teknikleri var. En iyi sonuçları elde etmek için eldeki iş için doğru olanı seçmeniz gerekir. Farklı kaynak türlerine bakalım.

Ark kaynağı

Ark kaynağı olduğunda, kaynak yapılan kaynak ile elektrot arasında ark kaynağı yapmak için elektrot ve güç kaynağına ihtiyaç duyulur. Bu malzemeyi eritir, soğutur ve birlikte kaynaştırır. Bu kaynak işlemi en popüler olan ve en yaygın üç kaynak türünü içerir - çubuk, TIG ve MIG. Tüketilemeyen ve tüketen elektrot yöntemleri vardır.

Günümüzde çubuk kaynağı çok eskidir. Sarf malzemesi elektroduna dayanan ve kaynağın döşenmesi için kullanılmadan önce yararlı bir akı ile kaplanmış manuel bir kaynak şeklidir.

Bu işlem çubuk kaynağı olarak adlandırılır, çünkü akı ve dolgu malzemesinden yapılmış bir elektrot veya çubuk kullanır. Lehim metal parçalara birleştiğinde, akı kaynağın erimiş metalini korur. Çubuk kaynağı ekonomiktir ve çok az ekipman gerektirir. Maalesef, son kaynak kalitesi her zaman mükemmel değildir, çünkü sığ geçirgen, gözenekli, sert hava koşullarına duyarlı ve dayanıklılık ve çatlamada azalabilir. Kaynak teknolojisi hala otomobillerde, binalarda, boru hatlarında ve soğutmada kullanılmaktadır.

MIG kaynağı

Bu tür kaynak da popülerdir. MIG kaynağı, iki metal parçasının, elektrot akımına bağlı bir tel kullanılarak birleştirildiği metal inert gaz kaynağıdır. Tel inert gazla korunan bir elektrottan geçer. MIG kaynağının farklı kaynak teknolojilerindeki avantajlarından biri, kullanıcı dostu olması ve operatörün uygun kaynak için ihtiyaç duyduğu düşük doğruluktur. MIG kaynağı rüzgar, toz, yağmur ve diğer dış etkenlere karşı daha hassastır. Ek olarak, operatörün hat hızını ve voltajını ayarlamanın bir yolunu bulması gerekir. Otomobil bakımında popüler bir kaynaktır, çünkü doğru yapıldığında sağlam ve sağlam bir kaynak sağlayabilir.

Özlü tel

MIG Kaynağına benzer şekilde, Flux Çekirdekli Ark Kaynağı, Flux ile doldurulmuş boru şeklindeki Kaynak tellerini kullanır. Bu tip kaynak koruma gazı, kullanılan salmastraya bağlı olarak her zaman gerekli değildir. Yeni başlayanlar için, kartuşların kaynağının öğrenilmesi kolaydır ve sonuçlar her zaman güzel olmasa bile çok ekonomiktir.

Tozaltı kaynak

Genellikle nikel bazlı ve demir metal alaşımlarında kullanılır, tozaltı kaynak, minimum duman emisyonundan dolayı popülerdir. Minimal hazırlık sayesinde, derin kaynak elde etmeyi verimli ve hızlı hale getirir.

TIG kaynağı

Tungsten inert gaz ark kaynağı, yüksek kaliteli, güçlü kaynaklar üretmek için KULLANIM yapan argon kullanan, tüketilemeyen bir teknolojidir. Bu kaynak biçimi, tungsten elektrodundan bir elektrik akımı geçirerek ısı üretir. TIG çeşitli uygulamalar için uygundur ve yaygın olarak paslanmaz çeliğin yanı sıra bakır, nikel, alüminyum ve magnezyum kaynaklarında kullanılır.

Electroslag kaynak

Bu genellikle demir dışı kalın malzemeler için kullanılan etkili bir kaynak işlemidir. Birçok beceri gerektiren karmaşık bir teknolojidir ve genellikle havacılık ve denizcilik endüstrilerinde kullanılır.

Gaz kaynağı

Bu, oksiasetilen kaynağı olarak da bilinen çok eski bir tekniktir. Eski olabilir, ancak bugün hala borularda ve borularda kullanılıyor.

Katı hal kaynağı

Bu kaynak şekli, malzemenin erime noktasının altındaki sıcaklıklar kullanılarak ve dolgu maddesi olmadan üretilir. Basınç, zaman ve sıcaklık her biri metalleri birleştirmek için önemli ölçüde eritmeden anahtar rol oynar.

Birçok farklı kaynak tipi vardır. Farklı kaynak türleri farklı kaynak ekipmanları gerektirir. Her proje için hangisinin en iyi olduğunu bilmek kaynak başarısını en üst düzeye çıkarmak için anahtardır.